میانه نگار

۳ خرداد، ۱۴۰۳

بازی تخته نرد آنلاین

تخته نرد آنلاین

تخته نرد آنلاین را می‌توانید به صورت دو نفره و یا تک نفره با کامپیوتر بازی کنید. این بازی از جمله بازی‌های فکری و متکی به برنامه‌ریزی، روش، شمارش و شانس است.

این بازی را می‌توانید در کامپیوتر و یا گوشی همراه خود اجرا کنید و در هر جا که هستید از این بازی لذت ببرید.

در این بازی طرفین مهره‌های خود را بر اساس دو عددی که بر روی تاس نقش می‌بندد در جهت حرکت عقربه‌های ساعت یا خلاف آن حرکت می‌دهند و در آخر از صفحه‌ی بازی خارج می‌سازند، در پایان بازیکنی برنده خواهد بود که زودتر همه‌ی مهره‌های خود را از زمین بازی خارج نماید.
اگر اطلاعات چندانی از نحوه‌ی این بازی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم آموزش تکمیلی را در ادامه بخوانید.

تخته نرد آنلاین

 

روش بازی کردن بازی تخته نرد آنلاین

آغاز بازی

بازی تخته نرد آنلاینابتدا، هر بازیکن یک تاس پرت می‌کند. بازیکنی که عدد بیشتری بیاورد بازی را آغاز می‌کند. در صورت مساوی شدن، دوباره تاس را پرتاب می‌کنند (شخص آغازکننده با همان تاس ریخته شده بازی می‌کند و دوباره تاس نمی‌ریزد.
مثلاً اگر حریف ۲ آورده باشد و شما ۵ شما باید ۲ و ۵ را حرکت کنید) سپس نوبت بازیکن دیگر می‌شود. عدد روی تاسها نشان می‌دهد که مهره‌ها چه تعداد خانه باید حرکت داده شوند.

مهره‌ها رو به جلو و با قانون‌های زیر حرکت داده می‌شوند:

 • مهره با توجه به عدد روی تاس به خانهٔ باز (خانه‌ای که از دو مهره یا تعداد بیشتری از مهره‌های حریف پر نشده باشد) می‌تواند جابجا شود.
 • عددهای روی دو تاس تشکیل حرکت‌های جداگانه می‌دهد. به عنوان مثال، اگر یک بازیکن عدد تاسش ۵ و ۳ باشد، او می‌تواند یک مهره را پنج خانه و مهره دیگری را سه خانه جلوتر در خانه باز قرار دهد. یا می‌تواند یک مهره را هشت خانه به جلو ببرد و در یک خانه باز قرار دهد (تنها در صورتی که نقطه میانی سه و پنج هم‌زمان بسته نباشند). خانه بسته خانه‌ای است که دو مهره یا مهره‌های بیشتری از حریف آن خانه را پر کرده باشد.
 • بازیکنی که تاسش دو عدد برابر میاورد، اصطلاحاً جفت آورده و معادل آوردن چهار تا از آن عدد است. مثلاً اگر تاس ۶ و ۶ بیاورد، بازیکن دارای چهار «شش» برای استفاده‌است، و می‌تواند هر ترکیبی از مهره‌ها را حرکت دهد.
 • بازیکن باید تا زمانی که حرکت قانونی با عدد روی تاسها دارد، حرکت کند و نمی‌تواند از عددی که آورده صرف نظر کند. مثلاً اگر جفت ۳ آورده و فقط سه تای آن‌ها را می‌تواند بازی کند، باید آن سه را بازی کند.
 • بازیکن همواره باید بیشترین تعداد حرکت را که می‌تواند بازی کند، به این معنی که اگر فرضاً بازیکن تاسش ۴ و ۵ بیاید به این صورت که اگر مهره‌ای خاص را ۴ خانه حرکت دهد دیگر امکانی برای بازی کردن تاس ۵ نداشته باشد اما اگر مهره‌ای دیگر را ۴ خانه حرکت دهد امکان بازی کردن تاس ۵ نیز برایش مهیا شود اجباراً باید حالتی را که امکان بازی کردن هر دو تاس را به او می‌دهد بازی کند حتی اگر آشکارا به ضررش باشد.

زدن و خوردن در بازی تخته نرد آنلاین

خانه اشغال شده توسط یک مهره، تک نامیده می‌شود. اگر حریف روی مهره تک بیاید، آن مهره را می‌زند و جای آن قرار می‌گیرد و مهره خورده شده روی «بار» قرار می‌گیرد.

تا زمانی که یک بازیکن یک یا چند مهره بر روی بار دارد، باید نخست آن‌ها را وارد بازی کند. هنگامی که نوبت اوست، با توجه به عدد روی تاسش، مهره بیرون را در خانه بازی از ناحیه خودی حریف قرار می‌دهد.
به عنوان مثال، اگر یک بازیکن یک مهره در بار دارد، و تاسش ۴ و ۶ دارد، می‌تواند مهره اش را بر روی هر دو خانه چهار یا شش ناحیه خودی حریف قرار دهد به شرطی که آن خانه‌ها باز باشند. اگر هیچ خانه‌ای باز نباشد، بازیکن نوبت خود را از دست می‌دهد؛ ولی باید تا آنجا که می‌تواند مهره‌هایش را وارد کند و بقیه را برای نوبت بعدیش بگذارد.

پس از آنکه آخرین مهره خورده شده وارد بازی شد، بازیکن به بازی عادی خود ادامه می‌دهد و اگر از تاسش چیزی باقی‌مانده باشد، آن را بازی می‌کند. قانون: در ۶ خانه آخر نمی‌توان مهرهٔ حریف را زد و سپس آن را روی مهره‌های دیگر خودی قرار داد.

قانون: در ۶ خانه آخر هم می‌توان مهره حریف را زد ولی نمی‌توان حرکت داد.

خارج کردن در بازی تخته نرد آنلاین

زمانی که تمام مهره‌ها را در ناحیه خودی (۶خانه سمت راست تخته) جمع کردید، حالا نوبت به آن رسیده‌است که مهره‌های خود را از بازی خارج کنید و برای خارج کردن مهره از بازی، شما باید تاس‌ها را بیندازید و به ازای هر شماره تاس، یک مهره از بازی خارج کنید.
بازیکن با توجه به اعدادِ تاس باید شروع به بیرون انداختنِ مهره‌ها نماید. مثلاً اگر شما ۵ و ۲ بیاورید، باید یک مهره از خانه شماره ۵ و یک مهره از خانه شماره ۲ خارج کنید و اگر در خانه‌های ۵ و ۲ هیچ مهره‌ای نبود باید با دیگر مهره‌ها این تاسهای ۵ و ۲ را بازی کنید مثلاً برای تاس ۵ یک مهره از خانه ۶ به خانه یک ببرید و برای تاس دو یک مهره از خانه‌های دیگر حرکت دهید.

 • قانون: اگر تاس انداختید و در خانه مورد نظر هیج مهره‌ای نبود با شرط اینکه در خانه‌های قبلش هم هیچ مهره‌ای نباشد، شما می‌توانید این مهره را از نزدیکترین خانه قبل از عدد تاس بردارید. مثلاً تمام مهره‌های شما در خانه‌های ۱٬۲٬۳ جمع است و شما تاس می‌اندازید. اگر تاس شما مثلاً ۴ و ۶ باشد شما می‌توانید دو مهره از خانه ۳ خارج کنید اما اگر در خانه ۵ شما مهره باشد شما نمی‌توانید با تاس ۴ مهره از بازی خارج کنید و باید این تاس را بازی کنید.

حال اگر تاس جفت بیارید شما می‌توانید چهار مهره از خانه عدد تاس خارج کنید. مثلاً اگر جفت ۳ بیارید در صورتی که چهار مهره در خانه ۳باشد می‌توانید هر چهار مهره را خارج کنید. اگر کمتر از چهار مهره در خانه ۳ باشد، می‌توانید تعداد تاس ۳ باقی‌مانده را از خانه ۲ بردارید.

 • قانون: اگر در ۶ خانه مهره باشد و به‌طور مثال شما تاس می‌ریزید و ۲ و ۵ می‌آورید، باید از ۵ و ٢ مهره خارج کرده و بعد از اتمام مهره ها در خانه ۵ و٢ میتوانید مهره بقیه خانه را به همان مقدار حرکت دهید
حتماً ببینید:  بازی مار پیچ / دو نفره

مارس در بازی تخته نرد آنلاین

درصورتی‌که قبل از اینکه حریف‌تان بتواند حداقل یک مهره را خارج کند، تمام مهره‌هایتان را از بازی خارج کنید، حریف شما مارس شده و امتیازی که بدست میاورید ۲ است. در حالیکه اگر مارس نشود، امتیازی که می‌گیرید ۱ است.

مارس سیاه یا نرد

در صورتی که شما بتوانید تمام مهره‌های خود را از بازی خارج کنید و حریف‌تان هنوز هیچ مهره‌ای را خارج نکرده باشد و حداقل یک مهره در خانهٔ خودی شما داشته باشد اصطلاحاً می‌گویند حریف مارس اکبر یا «نرد» شده و در این‌صورت به شخص برنده ۳ امتیاز تعلق می‌گیرد. معادل مارس شدن در زبان انگلیسی March و معادل مارس اکبر در زبان انگلیسی marzo Negro است.

داو دادن در بازی تخته نرد آنلاین

داو دادن اختیاری است. هر وقت هر کدام از دو بازیکن فکر کنند که برنده هستند، می‌توانند از حریف بخواهند که باخت را بپذیرد یا امتیاز نتیجهٔ بازی دو برابر شود. قبل از آنکه بازیکنان مجبور باشند تا آخر بازی کنند و ممکن است در این بین شانس دخالت زیادی در بازی توسط بازی داشته باشد. حال آنکه با داو دادن این شانس کشته می‌شود و بازیکنی که به واسطهٔ بازی ضعیف عقب است تسلیم می‌شود.

 • کیوب، cube (تاس داو) کیوب یا تاس داو به تاسی می‌گویند که برای عمل داو دادن به کار می‌رود و یک مقدار از تاسهای بازی بزرگتر است و بر روی آن شماره‌های ۲، ۴، ۸، ۱۶، ۳۲ و ۶۴ درج شده‌است.

در طول بازی هر بازیکن که فکر می‌کند شایسته پیروزی است می‌تواند داو دهد و تنها می‌تواند یکبار و قبل از تاس ریختن این چالش را برای حریفش به وجود بیاورد.

بعد از اینکه داو از سوی هر یک از بازیکن‌ها پیشنهاد شد، حریف حق دارد که آن را قبول یا رد کند. اگر داو رد شود یعنی حریف شکست را قبول کرده و ست بعدی بازی شروع می‌شود؛ ولی اگر داو را قبول کرد بازی ادامه پیدا می‌کند و امتیاز بازی در عدد کیوب ضرب می‌شود و در این هنگام تاس داو طرف بازیکنی می‌رود که داو را قبول کرده و عدد شماره ۲ کیوب رو قرار می‌گیرد. همچنین اختیار داو دوباره با اوست.

بازیکنی که پیشنهاد داو را داده دیگر با کیوب کاری نخواهد داشت. بازی ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که بازیکنی که داو را قبول کرده احساس کند اینبار او شایستگی پیروز شدن را دارد و بر روی داو حریف داو می‌دهد و اینبار کیوب روی عدد ۴ می‌رود.

باز هم حریف حق انتخاب دارد که کیوب را بگیرد یا رد کند. اگر رد کند ۲ امتیاز واگذار کرده. واگر قبول کند امتیاز بازی روی عدد ۴ می‌رود و نتیجه هر ست در عدد کیوب ضرب خواهد شد.
یعنی اگر شما مارس شدید و کیوب روی ۴ باشد شما ۸ امتیاز دادید و اگر یک دست معمولی باختید و کیوب روی ۲ باشد ۲ امتیاز به حریف خواهید داد یا اگر مارس اکبر شده باشید و کیوب روی ۱۶ بوده باشد ۴۸ امتیاز داده‌اید.

منبع نوشته: wikipedia.org

برای مشاهده سایر بازی‌های آنلاین و جذاب کلیک کنید

۳۳ پاسخ

   1. سلام مجدد بعضی اوقات موقع بازی تا چهار بار اجازه بازی به طرف مقابل نمیده ویکطرفه بازی میشه درضمن الان هم باز نمیشه

 1. ۱- اگر مثلا تاس ۵و۳ اومد و برای حرکتمون خونه ی ۵ و خونه ی ۳ بسته بود ایا میشه مجموع دو تاس یعنی ۸ رو حرکت کرد

 2. ۱-مثلا ما تاس ۳ و ۵ میاریم و برای حرکت پنجمین خانه و سومین خانه ما بسته است ولی هشتمین خانه باز است ایا میتوانیم مجموع دو تاس را برویم جلو.

 3. ۲- مثلا ما تاس ۶و۴ میاوریم خانه شش بسته است ولی خانه چهار باز است و مجموع دو تاس یعنی خانه ی ۱۰ باز است ایا میشه اول ۴ و بعد ۶ رو حرکت کرد یا باید حتما اول شش رو حرکت کرد

  1. بله می تونید اول ۴ بعد ۶ رو بازی کنید، اجباری در بازی کردن تاس بزرگ تر نیست، اگر تخته نرد موجود در مطلب رو چند بار بازی کنید بسیاری از سوالاتتون حل میشه

 4. سلام..تازه بلد شدم بازی خوبی هست ولی توی این سایت بعضی ها که دارن میبازن لفت میدن یا بعضی وقتا هم بازی نمیکنن تا طرف لفت مجبور بشه لفت بده باید توی بازی زمان هم باشه تا مجبور بشه بازی کنه وگرنه حالت خودکار بازنده بشه..این بردها چیز خاصی نیست ولی اینطور رفتار از بعضی ها اعصاب خوردی میاره…لطفا زمان رو هم اضافه کنید مثلا حرکتی ۱۵ ثانیه یا ۲۰ ثانیه……

 5. لطفا کسانی که بازی میکنن تا اخر بازی کنن نه اینکه وقتی دارید میبازید لفت بدید اینقدر ترسو و نامرد نباشید خواهشا..از ۱۰ تا ۷ تاش لفت میدن…

  1. انقدر ملت نا امید و ترسویی داریم که از زندگی خسته شدند تو بازی هم میترسم جفت شش اول بازی بیارم چون دیگه بازی نمیکنن چون میترسن…از ۱۰ تا ۹ تاش در این حالت بازی نمیکنه یا خیلی کم لفت میده یا اینقدر بازی نمیکنه تا تو لفت بدی…ادم با کامپیوتر بازی کنه سنگین تر و راحت تر هست..

   1. سلام، البته آقای عابدی سرعت اینترنت و قطعی ها رو هم در نظر بگیرید… و نکته دیگه هم اینه که بازیکن های این بازی همشون ایرانی نیستند و بازی ساخته شده ایران نیست…

    1. یک سوال..چرا اکثرا تو بازی ها دوبار پشت سر هم بازی میکنن …قانون هست یا بحث تقلبی که ایرانی ها توش استادن؟؟…..ده بار میبرم لفت نمیدم یک بار با تقلبی میبرن زود لفت میدن…ایرانی ها فقط شگرد تقلبی رو یاد میگیرن و جالبه بعد از برد خوشحال میشن میگن طرف حریف ما نشد …خیلی مسخره هست

    2. این دوبار پشت سر هم بازی کردن رو حتما جواب بدین چون من نمیدونم ..نه اینکه حرکت نداشته باشم مثلا طرف بازی خودش رو میکنه تا من هم اون پرتاب میکنه حتی سه بار پشت سر هم دیدم بازی میکنن…….یک بار هم طرف داشت مارس میشد مهرش تو خونه من بود غیب کرد!!!!!!!

 6. سلام ، بازی تخته نرد مدیا بسیار خوب و سرگرم کننده است ولی کمی قانونهاش با واقعیت مطابقت ندارد، پیشنهاد میگردد در قوانین آن تجدید نظر گردد. متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

میانه نگار