میانه نگار

۴ خرداد، ۱۴۰۳

آرموداغ

روستای آرموداق (آرموداغ)

روستای آرموداق (آرموداغ) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه شمالی بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است.

محصول استراتژیک آن سیب می‌باشد. لباس محلی زنان آن یک پیراهن دامن‌دار سفید است که اکثرا دست دوز خودشان می‌باشد.

محصولات

این روستا دارای باغات سر سبز و حاصل‌خیزی است. از جمله محصولاتی این روستا سیب، زردآلو، گیلاس، آلبالو، گردو، بادام، سنجد، گلابی و… می‌باشد.

جمعیت

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال 1395، جمعیت این روستا 603 نفر و تعداد خانوار آن، 185 خانوار است.

موقعیت

این روستا مرکز هستان گرمه شمالی بوده و در حدفاصل میانه و اردبیل قرار گرفته‌است.

منبع نوشته: ویکی پدیا

آرموداغ

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

آرموداغ (Armudağ)

آرموداغ اسم روستایی در بخش کندوان، دهستان گرمه ی شمالی شهرستان میانه می‌باشد که در گویش میانه با تبدیل حرف «غ» به حرف «خ» بصورت آرموداخ تلفظ می‌گردد.

آقای نائبی در کتاب میانه، آرموداغ را به معنی کوه دارای گلابی آورده است. «به نظر نام اصلی آبادی آرمود و داغ می‌باشد که به خاطر تلاقی حرف «دال» یکی از آنها حذف شده و معنای کوه دارای گلابی را می‌دهد و چنین هم هست»

محمود کاشغری در کتاب دیوان لغات الترک «آراموت» را نام یکی از اقوام قدیمی ترک و همچنین نام محلی قدیمی ذکر نموده است.

«آراموت» (آرموت) اسمی مرکب می باشد که از واژه های «آر» و «موت» تشکیل شده است.

«موت» در زبان ترکی به معنی خوشی و سعادت می‌باشد و با ترکیب با واژه‌ی آشنای «آر»، کلمه جدید آرموت ساخته می‌شود که به معنی جوانمرد خوشبخت می‌باشد این کلمه به علت دارا بودن بار معنایی مثبت به عنوان اسم قوم و قبیله نیز استفاده شده است. به نظر ما شکل اولیه‌ی آرموداغ، آراموت داغ بوده است که برای سهولت تلفظ و کثرت کاربرد بصورت آرموت داغ در آمده است سپس در اثر تبدیل حرف «ت» به حرف «دال» بصورت آرمودداغ و سپس آرموداغ در آمده است.

بنابراین با توجه به مطالب فوق آرموداغ به معنی کوه قوم آراموت (آرموت) و یا کوه انسان خوشبخت خواهد بود و منظور از آبادی آرموداغ روستایی که در مجاورت کوه (قوم) آرموت واقع شده است، می‌باشد.

روستای آرموداق (آرموداغ)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

نقشه روستای آرموداق

تصاویر ارسالی از آقای منصور قربانی

آغاز برداشت سیب از باغات روستای آرموداق

پاییز هزار رنگ روستای آرموداق (آرموداغ)

حتماً ببینید:  روستای حاج یوسفلو علیا (یوخاری حاج یوسوفلو)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای آرموداق دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

میانه نگار