میانه نگار

۳ خرداد، ۱۴۰۳

روستای اشنار (اوشنار)

روستای اشنار (اوشنار)

روستای اشنار (اوشنار) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بروانان شرقی بخش ترکمنچای شهرستان میانه واقع شده است.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا 566 نفر و تعداد خانوار آن، 165 خانوار است.

روستای اشنار (اوشنار)

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

اوشنار (ÜŞnar)

اوشنار اسم روستایی در بخش ترکمن چای دهستان بروانان شرقی شهرستان میانه می‌باشد که بصورت اُشنار به فارسی نوشته می‌شود.

«اوشنار» اسمی مرکب می‌باشد که از واژه‌های «اوش» و «نار» تشکیل شده است.

«اوچ» در زبان ترکی به معنی سه می‌باشد که برای سهولت تلفظ حرف «چ» به حرف «ش» تبدیل شده و بصورت اوش در آمده است مثل تبدیل اوچماق به اوشماق (به معنی پریدن) و قیچ به قیش (به معنی پا).

«نار» در زبان ترکی به معنی انار می‌باشد.

بنابراین مفهوم لغوی اسم اوشتار، «سه انار» خواهد بود.

واژه‌ی نارو (naru) در زبان ترکی قدیم به معنی «سو و طرف» می‌باشد.

بنابراین در صورتیکه واژه «نار» موجود در اسم آبادی را شکل تلفظی جدید از واژه‌ی قدیمی «نارو» درنظر بگیریم در آنصورت مفهوم لغوی اسم آبادی اوشنار، آبادی و روستای سه طرفه خواهد بود.

روستای اشنار (اوشنار)

برای مشاهده تصاویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

تصاویر برگرفته از کانال تلگرامی اوشنار نیوز oshnarnews@

نقشه روستای اشنار

حتماً ببینید:  روستای ورزقان (ورزیقان)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای اوشنار میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

۲ پاسخ

  1. اسم روستای اشنار (سه انار) اشاره به سه برادر به نامهای میرفتاح جعفری اشناری،میر صیاف جعفری اشناری و سید آقا(میر یوسف) جعفری اشناری داره که اقدام به ساخت روستا کردند و تا جایی که بنده مطلع هستم برای سید آقا میر یوسف جعفری بارگاهی در این روستا وجود داره

    1. این جواب شما کاملا غلطه درسته ما به این سه برادر عزیز احترام وارادت خاصی داریم و تا نفس داریم در باب این خانه جعفری نوکری خواهیم کرد اما شما جور دیگری از اسم این بزرگواران استفاده میکنید چون وجه تسمیه روستای اشنار مربوط به چندین قرن شایدم چند هزار سال قبل میگردد که در سه مکان مقدس آنزمان آتش هایی می افروختن ودرآنجا (معبد)پرستشگاه آن زمان به به عبادت آتش می پرداختند و اسم ووجه تسمیه اشنار به یک روایت به آن زمان میگردد
      ودر روایت دیگر چندین هزار سال قبل سه مرد(نر)در اینجا سکونت کرده وروستای اشنار را بنا میکند و به همین دلیل روستای اوش نر به وجود میاد که به مرور زمان به اشنار تغییر کرده
      باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

میانه نگار