میانه نگار

۳۱ تیر، ۱۴۰۳

روستای ایشلق (ایشله)

روستای ایشلق (ایشله)

روستای ایشلق (ایشله) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان تیرچای، واقع در بخش کندوان شهرستان میانه و با فاصله 23 کیلومتری از شهر میانه قرار دارد.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا 380 نفر و تعداد خانوار آن، 160 خانوار است.

روستای ایشلق (ایشله)

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

ایشلق (şlaq)

ایشلق اسم روستایی در بخش کندوان، دهستان تیر چای شهرستان میانه می‌باشد که بصورت اشلق به فارسی نوشته می‌شود و در گویش بومی بصورت ایشله تلفظ می‌گردد.

از نظر لغوی ایشلَق مخفف شده‌ی واژه‌ی ایشیلاق می‌باشد که آنهم از دو بخش «ایشیلا» و پسوند «اق» ساخته شده است.

ایشیلا ریشه‌ی فعلی مصدر ایشیلاماق (شیلاماق) می‌باشد. ایشیلاماق و شلاماق به معنی پرتو افکندن، نور پاشیدن و درخشیدن می‌باشد. ایشیاماق و ایشیلداماق شکل امروزی این مصدر می‌باشند. واژه‌ی ایشلتی بمعنای نور کم سو نیز از همین ریشه می‌باشد.

«اق» یکی از پسوندهای اسم ساز در زبان ترکی آذربایجانی می‌باشد که با اضافه شدن به ریشه فعلی اسم مکان می‌سازد مثل یاتاق (به معنی محل خواب)، در صورتیکه ریشه فعل با صدادار ختم شود حرف صدادار پسوند حذف می‌شود و به این خاطر حرف «الف» پسوند اق موقع اضافه شدن به ایشیلا حذف گردیده است.

بنابراین با توجه به مطالب فوق ایشلق به معنای مکان روشنائی و نور بوده و آبادی ایشلق به مفهوم آبادیی که در مکان روشنائی و نور ایجاد شده، می‌باشد.

روستای ایشلق (ایشله)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

تصاویر ارسالی از آقای محمد صمدی

نقشه روستای ایشله

تصاویر ارسالی از خانم عاطفه پزشکی

 

تصاویر ارسالی از آقای محسن کیوان زاده

تصاویر ارسالی از خانم ریحانه عبداللهی

 

حتماً ببینید:  روستای قشلاق سپورگلو (سوپورگلی قیشلاق)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای ایشله دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *