میانه نگار

۲۵ خرداد، ۱۴۰۳

روستای توشمانلو (توشمانلی)

روستای توشمانلو (توشمانلی)

روستای توشمانلو (توشمانلی) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه شمالی بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال 1395، جمعیت این روستا 418 نفر و تعداد خانوار آن، 118 خانوار است.

این روستا در ۶۵ کیلومتری شهرستان میانه واقع شده است.

محصول عمدهٔ آن سیب است که شهرت جهانی دارد که به سیب میانه معروف است این روستا دارای سدی خاکی است که برای آبیاری باغ‌های زیر دست از آن استفاده می‌شود.
این روستا به نام‌های دوشمنلو (به اشتباه به این نام می‌خوانند) توشمنلی، توشملی (ییلاق خوش اتراق و آخرین اتراق بین میانه اردبیل) که بعدها در گذر تاریخ به توشمانلو رسیده نیز معروف است همچنین سطح سواد در این روستا بالا بوده بطوری که میانگین هرخانوار تقریباً دو تا لیسانس و بالا دارد. توشمانلو چندین دکتر به نام، چندین مهندس و چندین رتبه برتری کنکور تحویل کشور عزیزمان داده است.

حتماً ببینید:  سد روستای توشمانلو

و همچنین از جاهای دیدنی آن چاناق بلاغ که آبی فوق العاده دارد و در منطقه بکری قرار دارد وجود کهریزهای قدیمی در آن نشان ازقدمت آن دارد و دارای چندین غار (کول) می‌باشد.
کانال آب آور و بند انحرافی روستای توشمانلو توسط شرکت بتن راهکار تبریز در حال ساخت است.

توشمانلو روستایی است که با توجه به وجود گورهای باستانی و قلعه‌ای که گویا متعلق به دوره بابک است، اهمیت و پتانسیل زیادی از نظر مطالعات باستان شناسانه دارد.

سیب این روستا از لحاظ مرغوبیت در حد چشمگیری است. سدی که در روستا قرار دارد و به یاری اهالی روستا ساخته شده مهم‌ترین منبع ذخیره آب است. این روستا دارای راه آسفالت، آب، برق، تلفن، مدرسه ابتدایی و راهنمایی و … است. مهاجرت از این روستا کم است و حتی سیر معکوس دارد.
شایان ذکر است که بالای 90 درصد باغات این روستا به صورت قطره ای آبیاری می‌شود و در این زمینه یکی از روستاهای پیشرو در سطح کشور است.

منبع نوشته: ویکی پدیا

روستای توشمانلو (توشمانلی)

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

توشمانلی (Tuşmanlı)

توشمانلی اسم روستایی در بخش کندوان، دهستان گرمه‌ی شمالی شهرستان میانه می‌باشد که بصورت دشمنلی به فارسی نوشته شده است.

«توشمانلی» اسمی است که از واژه‌ی «توشمان» به اضافه پسوند «لی» ساخته شده است.

واژه‌ی توشمان یا دوشمان که امروزه به معنی «دشمن، خصم و حریف» بکاربرده می‌شود، از نظر ریشه شناسی از «توش» به معنی روبرو و مقابل، (ریشه مصدر توشلاماق به معنی در مقابل قرار دادن)، به اضافه‌ی پسوند «مان» ساخته شده است.

«مان» در زبان ترکی آذربایجانی پسوندی اسم ساز و صفت ساز می‌باشد که معمولا اسم مبالغه می‌سازد مثل؛ قوجامان، قارامان (قهرمان) و تورکمان.

بنابراین توشمان به معنی فردی است که در مقابل دشمن می‌ایستند و به معنی هماورد و حریف می‌باشد. ضمنا در شهرستان میانه و توابع آن هنوز هم بجای لفظ دوشمان کلمه‌ی طرف را بکار می‌برند که دقیقا به همان معنی می‌باشد.

بنابراین با توجه به مطالب فوق، مفهوم لغوی اسم آبادی، روستای دارای هماورد و مبارز خواهد بود.

روستای توشمانلو (توشمانلی)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

حتماً ببینید:  روستای کله گاه

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای‌ توشمانلو میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

میانه نگار