میانه نگار

۳ خرداد، ۱۴۰۳

روستای خناوند (خیناوا)

روستای خناوند (خیناوا)

روستای خناوند (خیناوا) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه شمالی بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا 43 نفر و تعداد خانوار آن، 12 خانوار است.

روستای خناوند (خیناوا)

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

خیناوان (Xınavan)

خیاوان نام روستایی در بخش کندوان، دهستان گرمه‌ی شمالی شهرستان میانه می‌باشد که بصورت خناوند هم نوشته می‌شود.

«خیناوان» اسمی مرکب می‌باشد که از واژه‌های «خینا» و «وان» تشکیل شده است.

«خینا» در زبان ترکی آذربایجانی به معنی «حنا» می‌باشد.

«وان» در زبان ترکی به معنی «استخر و دریاچه» می‌باشد و نام دریاچه‌ی معروف وان در شرق ترکیه نیز در ارتباط با این نام می‌باشد.  واژه‌ی وان فارسی که به معنی «ظرف فلزی با چینی بزرگ که در حمام نصب کنند و بدن را در آن شستشو دهند» نیز برگرفته از این کلمه می‌باشد.

با در نظر گرفتن مطالب فوق معنی لغوی خیناوان بصورت دریاچه و استخر حنا (حنائی) خواهد بود.

به نظر شکل اولیه واژه‌ی خینا در این اسم همان «خونا یا خونه» می‌باشد که در اسامی قدیمی کاغذکنان استفاده شده است. با در نظر گرفتن تبدیل حرف «ه» به حرف «خ» در زبان ترکی (مثل تبدیل دوهتور به دختور و هوجا به خوجا)، واژه‌ی خونه درارتباط با اسم «هون» یکی از بزرگترین قبایل ترک که در زمان قدیم، امپراطوری بزرگی را تشکیل داده بودند، می‌باشد و با توجه به اینکه اسم قبایل ساکن در آبادی‌ها در اسم آبادی نیز جاری می‌شود، خیناوان نیز به معنی استخر (دریاچه یا برکه) قبیله هون خواهد بود.

روستای خناوند (خیناوا)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

حتماً ببینید:  روستای کلکش (کل کئش)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای خیناوا میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

میانه نگار