میانه نگار

۳ خرداد، ۱۴۰۳

روستای دیزج (دیزه)

روستای دیزج (دیزه)

روستای دیزج (دیزه) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان کندوان بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال 1395، جمعیت این روستا 191 نفر و تعداد خانوار آن، 64 خانوار است.

روستای دیزج (دیزه)

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

دیزه (Dizə)

دیزه اسم یک روستا و یک رود در بخش کندوان، دهستان کندوان شهرستان میانه می‌باشد که بصورت دیزج به فارسی نوشته شده است. همچنین اسم یک روستا در بخش ترکمنچای شهرستان میانه نیز دیزه بوده است که در حال حاضر خالی از سکنه و مخروبه می باشد.

«دیزه» اسمی است که از واژه‌ی «دیز» به اضافه‌ی پسوند «ه» ساخته شده است.

واژه‌ی «دیز» که در زبان ترکی معاصر به معنی «زانو» می‌باشد. در زبان ترکی قدیم به معنی «مکان مرتفع» بوده است.

پسوند «ه» پسوندی مأخوذ از زبان فارسی می‌باشد که موقع اضافه شدن به اسم عام، اسم خاص و موقع اضافه شدن به اسم خاص، اسم مکان می‌سازد.

واژه‌ی دیز بصورت دز و دژ، به معنی «قلعه و حصار»، وارد زبان فارسی شده است. همچنین، «دیز» ریشه فعل دیزمک (تیزمک) به معنای پیش هم چیدن می‌باشد، که امروزه بصورت دوز مک ادا می‌گردد.

«ه» در زبان ترکی آذربایجانی جزو پسوندهای صفت ساز می‌باشد، که موقع اضافه شدن به ریشه ی فعل، صفت می‌سازد. مثل؛ کسه (کس + ه) به معنی کوتاه و میانبر.

بنابراین با توجه به مطالب فوق، روستای دیزه به معنی آبادی بلند و مرتفع، و یا به معنی آبادی پیش هم چیده شده (احتمالا کنایه از چیده شدن خانه‌ها پیش هم می‌باشد)، خواهد بود.

روستای دیزج (دیزه)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

تصاویر ارسالی از آقای منوچهر مقدمی

حتماً ببینید:  روستای سوین (سويون)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای دیزه میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

یک پاسخ

  1. دیزج همون دیژگ یا دژگ یا همون دژ یا قلعه کوچک هست ،آسمون ریسمون کردی که بگی ترکی هست زانو دیگه چه صیغه ای هست؟بد نیست به اصلتون رجوع کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

میانه نگار