میانه نگار

۴ خرداد، ۱۴۰۳

تاوا

روستای طوق (تاوا)

روستای طوق (تاوا) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان کله‌بوز شرقی بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده‌است.

روستای طوق در ۴۰ کیلومتری شهرستان میانه با جمعیتی بالغ بر 1961 نفر و 573 خانوار در کنار جاده میانه میاندواب و رودخانه آیدوغموش قرار گرفته و از شرق به روستای بداق بیک و از غرب در ۸ کیلومتری اتوبان تبریز زنجان قرار دارد.

طوق دارای خانه بهداشت و پست بانک می‌باشد. همچنین این روستا دارای ۷ شهید بوده که در راه دفاع از خاک مملکت خویش به شهادت رسیدند.

حتماً ببینید:  روستای وگند (ویند)

اکثر مردم روستا به کارهای کشاورزی و دامداری مشغول هستند و از محصولات این روستا می‌توان به گندم، جو، گاهاً برنج و به ندرت محصولات دیگری اشاره کرد.
باغ‌های سرسبز و زیبای این روستا با میوه‌های زردآلو، سیب، آلوچه و انگور از ویژگی‌های دیگر روستا می‌باشند.

اهالی روستای تاوا مردمانی خونگرم و مهمان‌نواز هستند که در همه ایام سال مخصوصا در ایام محرم و عید نوروز شاهد مهمان‌های بی‌شماری در روستای طوق هستیم.

منبع نوشته: وبلاگ طوق

تاوا

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

تاوا (Tava)

تاوا اسم روستایی در بخش مرکزی، دهستان کوله بوز شرقی شهرستان میانه می‌باشد که بصورت تغییر داده شده‌ی طوق نوشته شده است.

تاوا یا تَوَه در زبان ترکی قدیم به معنی بزرگ و پهن می‌باشد چنانکه «تاوا داشی» در فرهنگ لغت آذربایجانی بصورت «سنگ بزرگ و پهن» معنی شده است.

تاوا که در زبان ترکی معاصر به معنی تابه می‌باشد، پهن بودن ظرف را می‌رساند.

در دیوان لغات الترک تَوَی (تَوَه = دوه) به معنی شتر معنی شده است. چرا که شتر بزرگترین حیوان اهلی در آذربایجان قدیم بوده است.

همینطور واژه‌ی «دوْو» که بصورت دیو وارد فارسی شده است از همین ریشه می‌باشد و به معنای «موجودی متوهم بصورت انسانی بلند قامت و تنومند و زشت و هولناک» می‌باشد.

بنابراین با توجه به مطالب فوق روستای تاوا به معنی آبادی بزرگ و آبادی پهن و گسترده خواهد بود.

روستای طوق (تاوا)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

تصاویر ارسالی از آقای علی محرمی

حتماً ببینید:  روستای بالش کندی (بالیش کندی)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای‌ طوق میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

میانه نگار