میانه نگار

۳ خرداد، ۱۴۰۳

گومئیین

روستای گمین (گومئیین)

روستای گمین (گومئیین) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان تیرچای، واقع در بخش کندوان شهرستان میانه قرار دارد.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا 67 نفر و تعداد خانوار آن، 24 خانوار است.

گومئیین

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

گومئیین (Gümeyin)

گومئیین اسم روستایی در بخش کندوان، دهستان کندوان شهرستان میانه می‌باشد که بصورت گمین به فارسی نوشته می‌شود.

به نظر نگارنده شکل اولیه‌ی اسم آبادی «گومین» بوده است که برای سهولت تلفظ و هماهنگی اصوات در زبان ترکی آذربایجانی به شکل گومئیین در آمده است. (مثل تلفظ حسین به صورت حوسئن)

«گومین» اسمی می‌باشد که از واژه‌ی «گوم» ریشه فعلی مصدر «گوممک» به معنی «چال کردن، به خاک سپردن، با خاک پوشاندن» به اضافه‌ی پسوند «ین» ساخته شده است.

«ین» در زبان ترکی آذربایجانی پسوندی اسم ساز می‌باشد که هنگام اضافه شدن به ریشه‌ی فعلی، اسم می‌سازد مثل؛ گلین، یاغین و سایین.

بنابراین با توجه به مطالب فوق مفهوم لغوی اسم آبادی، روستای فرو رفته یا روستای ایجاد شده در منطقه ی فرو رفته خواهد بود. موقعیت طبیعی محل قرارگیری روستا مؤید وجه تسمیه روستا می‌باشد.

روستای گمین (گومئیین)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

عکس‌ها برگرفته از کانال تلگرامی میانادان نخبر meanada@

نقشه روستای گمین

حتماً ببینید:  روستای طوین کندوان (تویون)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای گومئیین میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

میانه نگار