میانه نگار

۴ خرداد، ۱۴۰۳

سد ماهی آباد

سد ماهی آباد (مئی هاوا)

سد ماهی آباد ()

سد ماهی آباد (مئی هاوا) در ۲۰ کیلومتری شمال میانه، تالاب زیبایی به نام “ماهی آباد” وجود دارد که در مواقع پرآبی مکانی آرامش بخش را برای پرندگان مهاجر فراهم کرده است.

تالاب ماهی آباد که به “مئی هاوا” نیز مشهور است، در موقعیت جغرافیایی N373309 E474232 در استان آذربایجان شرقی واقع شده و یک تالاب فصلی است.

این تالاب که مصارف کشاورزی دارد، در روستای مئی هاوا واقع شده است. این روستا در شمال شهرستان میانه نزدیک کوه بوزقوش قرار گرفته و قدمت آن به زمان مادها و قبل از آن می رسد.

شاید بگویید معنی نام مئی هاوا چه چیزی می تواند باشد! مئی هاوا هم به معنی محل استراحت و خوش گذرانی و هم به معنی داشتن آب هوای مناسب.

حتماً ببینید:  آب درمانی روستای گوگدرق

دلیل این نامگذاری نیز به دوره مادها برمی گردد. در زمان حکومت مادها این منطقه از رونق خوبی برخوردار بوده، شهر میانه نیز یکی از شهرهای بنا شده در آن زمان است و جزء شهرهای پر رفت و آمدی برای سران حکومت و قبایل دوره مادها به شمار می آمد. این افراد جهت استراحت و خوش گذرانی به مکان خوش آب و هوایی نیاز داشتند که یکی از اماکن تفریحی آن روزها تالاب ماهی آباد بود کم کم روستایی را جهت استراحت بنا نهادند و خود به خود “مئی هاوا” نام گرفت.

به روایتی دیگر دلیل این نامگذاری به خاطر وزش بادی است که از سمت شرق به سمت غرب می وزد، این نام را بر این منطقه نهاده اند؛ چرا که اکثر مواقع در این روستا باد از سمت شرق به غرب می وزد. در زبان ترکی به این باد “مه” می‌گویند. و وزیدن این باد برای کشاورزی مفید است. بر عکس بادی که از غرب به شرق بوزد برای کشاورزی مفید نمی‌باشد و احتمال اینکه به این دلیل اسم این مکان را مئی هاوا گفته باشند هم بعید نیست.

منبع نوشته: ارک توریسم

سد ماهی آباد (مئی هاوا)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

تصاویر ارسالی از آقای محسن کیوان زاده

غروب سد ماهی آباد – تصویر ارسالی از آقای امیر طاهری

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

میانه نگار