میانه نگار

۳ خرداد، ۱۴۰۳

روستای گونلو (گونلی)

روستای گونلو (گونلی)

روستای گونلو (گونلی) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوچ‌تپه شرقی، واقع در بخش مرکزی شهرستان میانه و با فاصله 35 کیلومتری از شهر میانه قرار دارد.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال 1395، جمعیت این روستا 337 نفر و تعداد خانوار آن، 100 خانوار است.

 

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

گونلی (Gəvənli)

گونلی اسم روستایی در بخش مرکزی، دهستان اوچ تپه‌ی شرقی شهرستان میانه می‌باشد که در گویش محاوره‌ای به صورت گوننی تلفظ می‌گردد.

وجه تسمیه روستا از وجود نوعی پوشش گیاهی در اطراف روستا گرفته شده است.

از نظر لغوی «گونلی» اسمی است که از واژه‌ی «گون» و پسوند «لی» ساخته شده است.

گون بوته‌ی خارداری می‌باشد که در کوهپایه‌های آذربایجان به وفور یافت می‌شود. از بوته‌های خشک گون برای روشن نمودن آتش استفاده می‌گردد چرا که گون قابلیت اشتعال بالایی داشته و موجب اشتعال فضولات حیوانی خشک می‌گردد که به عنوان سوخت برای داغ نمودن تنور قبل از پختن نان به کار می رفته است.

همچنین از ساقه ی بوته‌ی گون ماده‌ای به نام کتیرا استخراج می‌شود که در صنعت دارو سازی و شوینده ها کاربرد داشته و به عنوان نرم کننده‌ی طبیعی مو نیز استفاده می‌گردد.

بنابراین روستای گونلی به معنی آبادی دارای گون می‌باشد.

روستای گونلو (گونلی)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

نقشه روستای گونلو

تصاویر ارسالی از آقای منصور واحدی

حتماً ببینید:  روستای دوه داشی

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای گونلی میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

میانه نگار